Posiady Gwarowe

24 października uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci wzięli udział w posiadach gwarowych, prezentując swoje umiejętności w posługiwaniu się gwarą Śląska Cieszyńskiego. W tym roku naszą placówkę godnie reprezentowali: Julia Zienkiewicz i Jeremiasz Gawlas (opiekun Anna Malchar), prezentując utwór, "Świyczka" oraz „Jak się baba chłopu przypodobać chciała” oraz Oliwia Kubas wraz Judytą Rucką w wierszu "Downe śląski jadło" i Dominika Fabiańczyk w utworze „Cieszyńsko mowa”(opiekun Bożena Małachowska).

W spotkaniu gawędziarskim, oprócz uczniów naszej szkoły, udział wzięło 13 wykonawców ze szkół z Jasienicy, Iłownicy, Grodźca, Świętoszówki, Pierśćca. Młodzi gawędziarze zaprezentowali swoje umiejętności w posługiwaniu się gwarą Śląska Cieszyńskiego a także pochwalili się pięknymi strojami cieszyńskimi, będącymi prawdziwymi skarbami i pamiątkami rodzinnymi.

Każdy z uczestników spotkania gwarowego otrzymał dyplom uznania oraz pamiątkowy kubek, dodatkową atrakcją był fakt, że jak co roku panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły uczestników spotkania oraz gości na smaczne, kolorowe kanapki i rurki z kremem a co najważniejsze na prawdziwy cieszyński kołacz-będący dla niektórych największą nagrodą! Ponadto wszyscy wykonawcy 19 listopada pojechali na wycieczkę do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk do Koszęcina, gdzie wzięli udział w warsztatach gwary i retoryki oraz poszerzyli swoją wiedzę z zakresu strojów i tańców ludowych.

Warto wspomnieć, że występy naszych uczniów tak bardzo się spodobały, że zostali zaproszeni 24 listopada na spotkanie emerytów w Świętoszówce, gdzie zaprezentowali utwór "Downe śląski jadło” (Oliwia Kubas i Weronika Nawieśniak).

zdjęcie zdjęcie zdjęcie