Dzień Patrona Szkoły

„Byłeś, jesteś i będziesz z nami” 21 listopada w Rudzicy uroczyście obchodzono dzień Patrona szkoły. Iż święty Jan Paweł II jest patronem najgodniejszym nikogo przekonywać nie trzeba, niemniej w roku 100-lecia odzyskania niepodległości jego patriotyzm i nieprzeceniony wkład w odrodzenie wolnej Ojczyzny nadawał świętu podwójny wymiar. Sam dzień był pełen wrażeń i emocji a rozpoczął się uroczystą Mszą Święta w rudzickim kościele.

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości było spotkanie młodzieży z zaproszonym Gościem. W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz doktor Andrzej Wołpiuk, oazowicz, duszpasterz młodzieży, koordynator Punktu Informacji o Destrukcyjnych Ruchach Religijnych w Bielsku-Białej, wybitny znawca problemu sekt, koordynator ŚDM w Krakowie.

Naszego Gości przywitali najpierw najmłodsi (przedszkole i klasy 1-3). Dzieci zaprezentowały wiersze autorstwa Jana Pawła II (odpowiedzialne: Berndeta Gawlas, Katarzyna Łagowska), a następnie miały możliwość porozmawiania z księdzem Andrzejem, który odpowiadał na wszystkie pytania, a tych nie brakowało.

zdjęcie zdjęcie

Klasy starsze przygotowały dla naszego Gościa montaż słowno-muzyczny (odpowiedzialna Paulina Świgoń-Majewska) pt. „Byłeś, jesteś i będziesz z nami”; było to przewodnie hasło uroczystości. Uczniowie przypomnieli swoim rówieśnikom historię życia naszego wielkiego rodaka, który będąc świadkiem historii sam ją tworzył. Występ ubogacił występ chóru (Beata Borowska, Beata Rybarska). Po występie młodzież miała możliwość posłuchania krótkiej prelekcji dotyczącej Patrona Szkoły i ŚDM i współczesnych zagrożeń, pełnej osobistego świadectwa Księdza Doktora.

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Taką możliwość po zakończonych zajęciach mieli również wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły i emeryci, którzy uczestniczyli we wspólnym spotkaniu na którym nie zabrakło władz gminnych: Pana wójta Janusza Pierzyny oraz radnych Zofii Polok, Czesława Machalicy, Marka Szimke a także ks. proboszcza Jacka Wójcika oraz ks. kanonika Jana Gustyna.

Ks. Doktor przybliżył zebranym kwestię zagrożeń płynących z internetu, także tych najnowszych jak np. patostream (transmisje o kontrowersyjnych treściach), a w trakcie wykładu dotyczącego współczesnych sekt uzmysłowił, jak wielkim są one problemem i jak zmieniły sposób działania, tj. z agresywnego na bardzie zakamuflowany np. pod postacią z pozoru niewinnych spotkań, treningów czy szkoleń.

Ten dzień pełen refleksji i wzruszeń na pewno zapadnie na długo w pamięci i sercach całej społeczności szkolnej.