Dzień Patrona Szkoły

14 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudzicy uroczyście obchodziliśmy święto Patrona Szkoły, które w tym roku przebiegało pod hasłem: Jan Paweł II - nauczyciel zawierzenia. Sam dzień był pełen wrażeń i emocji a rozpoczął się uroczystą Mszą Święta w rudzickim kościele, celebrowaną przez tegorocznego Gościa ks. dr hab. Grzegorza Godawę. Ksiądz doktor jest wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie a także od 2011 kapelanem Hospicjum Domowego dla dzieci "Alma Spei", autorem kilkudziesięciu prac naukowych, ekspertem na gruncie pedagogiki szczególnie w obszarze pomocy ciężko chorym dzieciom i ich rodzicom.

Po Mszy świętej ks. Grzegorz spotkał się z przedszkolakami i w kilku słowach zwrócił uwagę najmłodszym na postać Jana Pawła II, a szczególnie na Jego dobre serce. Zachęcił dzieci, aby za przykładem ich Patrona z dobrocią i miłością podchodzili do drugiego człowieka. Następnie znakomitego Gościa przywitali uczniowie klas 1-4 przepięknym przedstawieniem (odpowiedzialne Joanna Kasperek, Katarzyna Łagowska), do którego inspiracją były słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Fatimie 13 maja 1991 roku: "Dziś jesteśmy tu, aby dziękować, żeś zawsze nas wysłuchiwała, że okazywałaś się Matką: (...) byłaś mi Matką zawsze, a w sposób szczególny 13 maja 1981 roku, kiedy czułem przy sobie Twoją opiekuńczą obecność. (...) Totus Tuus!". Inscenizacja oparta była o wydarzenia, które miały miejsce 100 lat temu w Fatimie. Widzowie mogli zobaczyć historię trojga dzieci: Franciszka, Hiacynty i Łucji, którym kilkakrotnie ukazała się Maryja i przekazała bardzo ważne i trudne zadania do spełnienia. Spektakl pokazał także rolę Jana Pawła II w wypełnieniu orędzia fatimskiego, które wydaje się w dzisiejszych czasach być jeszcze bardziej naglące i aktualne niż w roku 1917.

Z kolei spotkanie ks. Doktora z uczniami klas starszych szkoły podstawowej i gimnazjum poprzedziło przedstawienie pt. " Z ciszy niepokalanej" (odpowiedzialne Agnieszka Rycak- Żuber, Katarzyna Łagowska). Ukazywało ono w jako sposób historia życia Karola Wojtyły a później papieża Jana Pawła II, jego zawierzenie Bogu oraz ufność Maryi może być inspiracją dla nas dziś. Kilka scen osadzonych we współczesnych realiach przeplatało się z ważnymi wydarzeniami z życia Patrona Naszej Szkoły i wyraźnie pokazywało, jak zawierzenie może prowadzić do wiary, która góry przenosi, do wiary wbrew nadziei; spektakl wzbogaciły pieśni wykonane przez chór Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rudzicy pod kierunkiem Beaty Borowskiej (dekorację, pięknie dopełniającą oba przedstawienia, wykonały Barbara Gawlik i Barbara Szimke).

zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie zdjęcie

Bez wątpienia ten uroczysty dzień był długo wyczekiwany niemniej należy podkreślić, że atmosfera zbliżającego się święta była odczuwalna w murach szkolnych na kilka tygodni przed tym jakże ważnym wydarzeniem. Spowodowane to było niecodziennymi przygotowaniami, które objęły nie tylko wystrój szkoły, tworzenie przez uczniów klas I-IV niepowtarzalnych, oryginalnych różańców czy misterne próby do przedstawień zaaranżowanych z tej wyjątkowej okazji, ale także miały na celu pogłębienie wiedzy uczniów na temat tego wybitnego Polaka. Wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym (odpowiedzialna Basia Szimke), którego poziom artystyczny zasługuje na słowa uznania. Tu najwyższe laury otrzymali: w kategorii klasy 1-3: Nikola Sojka (I miejsce), Krystian Malarz (II miejsce), Paweł Berek (III miejsce); w kategorii klasy 4-6: Piotr Hożyk (I miejsce), Sebastian Sojka (II miejsce) i Weronika Machalica (III miejsce); natomiast wśród najstarszych uczniów: Weronika Gawełek (I miejsce), Klaudia Kidoń (II miejsce), Julia Pytlarz (III miejsce) oraz Kornelia Kohut (wyróżnienie). Równie wiele emocji wzbudził konkurs wiedzowy (odpowiedzialne Katarzyna Czupryniak, Bożena Małachowska, Edyta Sobczyk-Wiśniewska). W klasach 4-6 największym znawcą biografii Jana Pawła II okazał się Tymoteusz Lehrich, natomiast II lokatę wywalczyły Lilianna Banasiewicz Katarzyna Potok. W klasach starszych konkurs był dwuetapowy a jego emocjonujący finał, wzorowany na popularnym telewizyjnym teleturnieju 1 z 10, rozegrano na sali gimnastycznej. Młodzież wykazała się znakomitą znajomością zagadnienia a po zaciętej walce ostatecznie wyłoniono zwycięzców, a byli to: Paweł Feruga, Wiktoria Tomaszko i Katarzyna Żbel.

zdjęcie zdjęcie

Należy wspomnieć, że kulminacją uroczystości było spotkanie młodzieży z zaproszonym Gościem. Wszyscy uczniowie, zarówno starsi jak i młodsi, po każdym z przedstawień mieli możliwość posłuchania krótkiej prelekcji dotyczącej Patrona Szkoły-nauczyciela zawierzenia, siły modlitwy a także pełnego osobistego świadectwa wykładu Księdza Doktora dotyczącego „nadziei nawet wbrew nadzei”. Taką przyjemność po zakończonych zajęciach mieli również wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły i emeryci, którzy uczestniczyli we wspólnym spotkaniu na którym nie zabrakło władz gminnych i powiatowych: Pana Wójta Janusza Pierzyny, Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Jana Borowskiego, Pani Dyrektor GZOSIP Urszuli Bujok, Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Czesława Machalicy, Radnej Zofii Polok a także ks. Proboszcza Jacka Wójcika, ks. Kanonika Jana Gustyna oraz Księdza Pastora Piotra Janika.

zdjęcie

Dzień ten na długo zapisze się w naszej pamięci a za sprawą naszego wspaniałego Gościa także i w naszych sercach.