Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Jana Pawła II w Rudzicy

XVI powiatowy konkurs wiedzy o śląsku cieszyńskim

22 maja odbył się już po raz 16 konkurs wiedzy o Śląsku Cieszyńskim, nad którym honorowy patronat sprawuje prof. dr hab. Jerzy Buzek. Tym razem gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa w Brennej. Zakres materiału był ogromny bowiem obejmował nie tylko zagadnienia historyczne, geograficzno-przyrodnicze i turystyczne ale także treści z zakresu kultury ludowej (w tym gwary), zagadnienia związane z kulturą i sztuką regionu a także te z zakresu samorządu terytorialnego

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kamila Białoskórska, Julia Sojka i Kornelia Kohut pod opieką pani Bożeny Małachowskiej. Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszej części wszyscy uczestnicy pisali test indywidualny a suma punktów uzyskanych przez członków drużyny decydowała o udziale w drugim etapie, do którego bez problem dodała się nasza trójka. Tam dziewczyny musiały zmierzyć się m.in. z bardzo trudnym tekstem gwarowym czy zareklamować, także używając języka garowego, swojej miejscowość. Poszło im znakomicie i w efekcie wywalczyły trzecie miejsce!

Sportowy duch nie pozwolił się jednak długo cieszyć z sukcesu bowiem od razu padła deklaracja, że w przyszłym roku celem będzie najwyższy stopień podium i zdobycie głównej nagrody czyli wyjazdu do Europarlamentu!

Trzymamy kciuki i gratulujemy!

zdjęcie zdjęcie