I Gminny Konkurs Pięknego Czytania

„W kręgu prozy Henryka Sienkiewicza”- pod takim hasłem 20 listopada 2018roku odbył się w szkole w Rudzicy konkurs pięknego czytania, który miał wyłonić „Mistrza Pięknego Czytania”.

zdjęcie

Głównymi celami konkursu było popularyzowanie wartości patriotycznych poprzez czytanie dzieł literatury pięknej oraz propagowanie kultury czytelniczej.

Przede wszystkim zaś twórczość Henryka Sienkiewicza pięknie wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten wybitny pisarz, który urodził się w niewoli, a zmarł już w wolnym kraju pisał „ku pokrzepieniu serc”, a jego słynne słowa: „Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów ,że żyje!”, które wypowiedział odbierając Literacką Nagrodę Nobla, były powtarzane ze wzruszeniem wśród narodu polskiego.

Teksty Henryka Sienkiewicza nie należą do łatwych, a jednak na zaproszenie organizatorów konkursu odpowiedziało siedem szkół z gminy Jasienica i w konsekwencji wystąpiło 23 uczniów. W jury zasiadły nietuzinkowe postaci-aktorka Teatru Polskiego- Pani Jagoda Krzywicka, logopeda-Pani Dominika Ciurla, bibliotekarka z Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy-Pani Magdalena Wacławik.

Po dwugodzinnej uczcie dla ucha komisja oceniająca wyłoniła zwycięzców. W kategorii klas IV-VI „ Mistrzem Pięknego Czytania” została Maja Grzyb, a w kategorii klas starszych ten tytuł powędrował do Viktorii Glombitzy. Obie dziewczyny są uczennicami szkoły w Wieszczętach. Natomiast nagrodę publiczności otrzymała Nikola Lorańczyk ze szkoły w Rudzicy. Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przestrzeni kultury i literatury.

zdjęcie zdjęcie

Po konkursie uczniowie z koła teatralnego z Rudzicy mieli przyjemność uczestniczyć w godzinnych warsztatach teatralnych, które poprowadziła aktorka Teatru Polskiego - Pani Jagoda Krzywicka. Głównym celem zajęć była praca nad umiejętnością wyrażania uczuć poprzez mimikę i ekspresję ruchową.

zdjęcie

Organizatorki konkursu (Barbara Szimke, Joanna Kasperek, Agnieszka Rycak-Żuber) dziękują paniom, które tak pięknie przygotowały uczniów i zapewniły wysoki poziom tego wydarzenia kulturalnego.